Formowanie żywopłotów

Gęsty i  zwarty żywopłot wymaga nie tylko nawożenia, ale przede wszystkim regularnego przycinania. Żywopłoty liściaste przycina się najczęściej dwa razy do roku – w czerwcu oraz na przełomie lipca / sierpnia. Przycinanie żywopłotu nie tylko usuwa stare, zeschnięte gałęzie, ale przede wszystkim zapewnia równomierny dostęp światła do wszystkich gałęzi oraz zapewnia możliwości jego formowania w wybrany, dowolny kształt. Jeśli żywopłot ma być formowany i dobrze się prezentować, o jego przycinaniu trzeba pamiętać już od samego początku jego założenia – rozrośnięty i nie przycinany regularnie, będzie je źle znosił.

Technika cięcia żywopłotu jest uzależniona od tego z jakich roślin żywopłot został zbudowany oraz tego, jaki kształt ma zostać uzyskany. Nie jest to łatwy proces i wymaga wiedzy i odpowiednich narzędzi – dlatego najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie.

Cięcie drzew i krzewów

Aby drzewa i krzewy mogły dobrze się rozwijać, kwitnąć i owocować wymagają regularnego przycinania. Częstotliwość i termin wykonywania tego zabiegu jest uzależniony od gatunków roślinności w ogrodzie. Przycinanie drzew i krzewów polega przede wszystkim na usunięciu połamanych, wyschniętych lub chorych gałęzi, oraz zapewnieniu równomiernego dostępu do światła zarówno gałęziom jak i owocom (w krzewach i drzewach owocujących).

Zielone rzeźby

Krzewy iglaste (cisy, żywotniki, jałowce) pozwalają na stworzenie zielonych rzeźb przestrzennych. Za pomocą odpowiedniego regularnego przycinania uzyskać można praktycznie dowolny kształt. Stworzenie zielonej rzeźby, to długotrwały proces. Roślina musi również być przycinana nawet po osiągnięciu wymaganego kształtu – inaczej zacznie zarastać, przerzedzać się i straci wypracowaną formę. Efekt zielonych rzeźb w ogrodzie jest jednak wart wysiłku jaki musi zostać włożony w ich wypracowanie.