Utrzymanie trawnika wymaga odpowiedniego nawożenia trawnika, zapewnienia właściwego nawodnienia, regularnego koszenia, odchwaszczania, napowietrzania i wertykulacji. Dla klientów, którzy nie mają czasu lub możliwości samodzielnego dbania o trawniki oferujemy kompleksowe usługi pielęgnacji trawników. Przeprowadzamy również regenerację zniszczonych trawników (np. na wskutek remontu lub zaniedbania).

Nawożenie trawnika

Dla prawidłowego wzrostu trawy konieczne jest zapewnienie roślinom składników odżywczych, w które gleba na której rosną może być uboga. W sezonie wegetacyjnym, trawnik nawozi się 3-4 razy, a zastosowany nawóz uzależniony jest od tego, jaki jest stan gleby i jej odczyn pH. Nawożenie trawnika pomaga nie tylko lepiej przyswajać składniki odżywcze, ale również zmniejsza przyswajanie przez rośliny szkodliwych substancji  – jak ołów czy kadm, które mogą powodować zmniejszanie się masy korzenia lub żółknięcie trawy.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Aby trawnik po zimie rósł zdrowo a trawa szybko się ukorzeniała, konieczne jest przeprowadzenie właściwych zabiegów pielęgnacyjnych dostosowanych do warunków gleby i jej nawodnienia. Najczęstszymi zabiegami, które stosuje się po zimie jest napowietrzenie trawnika, wertykulacja, piaskowanie i nawożenie.

Aeracja trawnika

Polega na rozluźnieniu gleby, dzięki czemu trawnik zostaje odpowiednio napowietrzony. Zwiększa się jego elastyczność, korzenie zostają pobudzone do wzrostu i zwiększenia masy, lepiej wnikają w nie nawozy i woda. W efekcie trawa jest bardziej gęsta i żywotna. Aerację przeprowadza się średnio dwa razy w roku.

Wertykulacja trawnika

Jest to cięcie darni, które pozwala na usunięcie nadmiaru filcu oraz części roślin, które obumarły. Wertykulacja pomaga również walczyć z mchem oraz chwastami (głównie dzięki zapewnieniu lepszego napowietrzenia i penetracji trawnika przez słońce). Wertykulację przeprowadza się raz do roku – najlepiej po pierwszym koszeniu trawnika wiosną.

Piaskowanie trawnika

Zabieg ten poprawia ukorzenienie, dzięki temu, że piasek rozluźnia glebę i zwiększa jej przepuszczalność. W efekcie trawnik staje się bardziej elastyczny i zwarty.

Koszenie trawnika

Brak systematycznego koszenia trawnika powoduje nie tylko rozluźnienie gęstości trawy, ale przede wszystkim zmniejsza elastyczność i nie pozwala na zdrowy rozwój roślinności. By trawnik zachował zwarty i piękny wygląd, koszenie należy zaplanować i regularnie wykonywać. RoyalGarden realizuje usługę koszenia trawników zarówno na dużych jak i małych powierzchniach. Dzięki współpracy z naszą firmą, klienci nie muszą pamiętać o konieczności koszenia – zajmujemy się tym kompleksowo – wraz z wywozem skoszonej trawy.